Ustawa o ochronie praw zwierząt

Strona główna / Ustawa o ochronie praw zwierząt

Ustawa o ochronie praw zwierząt daje możliwość organizacjom takim jak nasza – sprawdzania warunków bytowych zwierząt, interweniowania, w uzasadnionych przypadkach, gdy pozostawienie zwierzęcia dłużej u właściciela zagraża jego zdrowiu lub życiu – daje możliwość natychmiastowego odebrania zwierzęcia. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara więzienia (do 3 lat) lub grzywny (do 100tys. zł), sąd może też orzec zakaz posiadania zwierząt.

Każdy właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzętom:

  • pomieszczenia chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała – w praktyce oznacza to, że pies musi mieć budę – bez metalowych elementów, drewnianą; dopasowaną do wielkości – nie może być za duża ani za mała. Pies musi się w niej swobodnie poruszać.Powinna być ocieplona, wyłożoną słomą (nie szmatkami). Nawet jeśli pies ma do dyspozycji komórkę, musi w niej być buda, bo pies nie jest w stanie ogrzać swoim ciałem całego pomieszczenia.
  • odpowiednią karmę – mięsną, zdrową. Suchy chleb, resztki obiadowe, coś starego i gnijącego nie jest odpowiednią karmą dla zwierząt.
  • stały dostęp do wody – świeżej, w czystej misce. Stały dostęp oznacza, że woda musi być ciągle w misce.
  • jeśli zwierzę jest na uwięzi, nie może być ona krótsza niż 3 m (zabrania się utrzymywania na niej zwierzęcia w sposób stały dłużej niż 12 godzin na dobę);
  • obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie psa w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 m-¬ca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Warto szczepić także przeciwko chorobom zakaźnym.

Jeśli właściciel nie zapewnia zwierzęciu tego niezbędnego minimum, dopuszcza się wykroczenia. Za wykroczenie grozi mandat do 500zł.

Zabroniona jest sprzedaż zwierząt nierasowych. 

  • Zwierzę rasowe to takie, które posiada metrykę lub rodowód wydany przez Polski Związek Kynologiczny i może być rozmnażany tylko z innym osobnikiem tej samej rasy posiadającym rodowód. Jeśli ktoś posiada zwierzę w typie rasy, nie może go rozmnażać, a sprzedaż szczeniąt/kociąt czy rodziców jest niezgodna z prawem.

Jeśli warunki, w jakich żyją zwierzęta są rażąco złe i zagrażają zdrowiu lub życiu; zwierzę nie jest leczone choć tego potrzebuje; jest bite, zastraszane lub jeśli ktoś je porzuci – jest to już przestępstwem znęcania się nad zwierzętami.