Zielona Góro, głosuj w Budżecie Obywatelskim!

Zielona Góro, głosuj w Budżecie Obywatelskim!

Zielona Góro, głosuj w Budżecie Obywatelskim! Rok temu udało nam się pozyskać milion złotych na zakup sprzętu do wyposażenia gabinetu weterynaryjnego znajdującego się w zielonogórskim schronisku. Trwają przetargi, powoli już urządzenia przychodzą, gdyby nie Zielonogórzanie, z pewnością to by się nie udało.

Teraz wystartowaliśmy z dwoma innymi zadaniami – jedno z nich jest związane pośrednio ze schroniskiem, bo chcielibyśmy, aby mieszkańcy miasta mogli bezpłatnie czipować, sterylizować i kastrować swoje psy i koty, co z pewnością pomoże w przeciwdziałaniu bezdomności, wierzymy, że mniej zwierzaków trafi do naszej i nie tylko naszej placówki.

Drugim zadaniem jest zapewnienie ptakom, jeżom, wiewiórkom itp. oraz kotom wolno bytującym. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie im łatwiej przetrwać i żyć w coraz ciaśniejszym i zabetonowanym mieście.

PAMIĘTAJCIE, ŻE MOŻECIE ZAGŁOSOWAĆ TYLKO NA JEDNO ZADANIE!

Link do głosowania: https://appbo.um.zielona-gora.pl/?fbclid=IwAR03GU00ddsy5YcIi6oDBHNR0RM7k71T_slQxCzBp-VxhzrQrpRLbC6x3dA

Zadanie nr 37: Bezpłatna sterylizacja, kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich
Sterylizacja, kastracja i chipowanie to zapobieganie bezdomności zwierząt, a jako organizacja prozwierzęca stale dążymy do zmniejszenia ilości bezpańskich psów i kotów.
Sterylizacja i kastracja są zabiegami drogimi, zwłaszcza dla osób prywatnych i to właśnie jest jeden z głównych powodów, przez który właściciele zwierząt rezygnują z ich wykonania. Oba te zabiegi, oprócz zapobiegania niekontrolowanego rozmnażania się czworonogów, mają też wpływ na ich zdrowie zapobiegając wielu chorobom takim jak guzy (najczęściej listew mlecznych i jąder), ropomacicze, przerost prostaty, ciąża urojona itp. Możliwość bezpłatnej sterylizacji i kastracji sprawi, że na świat przyjdzie o wiele mniej kociąt i szczeniąt, które w przyszłości zasiliłyby szeregi zwierząt bezdomnych lub też niestety zostałyby porzucone i skazane na śmierć; z kolei zwiększanie liczby bezdomnych zwierząt zwiększy też koszty ich utrzymania.
Badanie krwi i wątroby wykonuje się w celu określenia wystąpienia ewentualnego ryzyka związanego z narkozą i zabiegiem. W każdym przypadku decyzja o możliwości przeprowadzenia zabiegu należeć będzie do lekarza weterynarii po przeanalizowaniu stanu zdrowia zwierzęcia i wyników badań.

Chipowanie psów i kotów również znacząco wpływa na zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt, ale wiele osób nie decyduje się na to ze względu na koszty bądź zbyt małą świadomość w tym zakresie. Co prawda z roku na rok zwiększa się ilość czworonogów odbieranych przez właścicieli właśnie dzięki posiadaniu przez czworonoga zarejestrowanego chipa, ale wciąż nie jest to ilość zadowalająca. Zwierzę nieodebrane generuje koszty pobytu w schronisku, a sam pies czy kot narażony jest na znaczny stres i spędzenie tygodni, miesięcy czy nawet lat w oczekiwaniu na nowy dom, którego może nigdy nie znaleźć mimo starań pracowników i wolontariuszy.
Wszczepiony, zarejestrowany chip pozwala ustalić właściciela, dzięki czemu maksymalnie skraca się czas spędzony przez psa czy kota w schroniskowym kojcu, a co za tym idzie – zmniejszają się koszty jego utrzymania; ma to również ogromne znaczenie w przypadku rannych czworonogów. Zdajemy sobie sprawę ze wciąż zbyt małej świadomości właścicieli w temacie chipowania (chociażby konieczność rejestracji czy błędne przekonanie, że chip działa jak GPS), ale w ramach akcji zostanie przeprowadzona również kampania edukacyjna.
W przypadku chęci bezpłatnego wysterylizowania bądź wykastrowania zwierzęcia, właściciel będzie zobowiązany do wszczepienia mu chipa, jeśli ten go nie posiada. Możliwe będzie również bezpłatne zachipowanie czworonoga wcześniej wysterylizowanego/wykastrowanego pod warunkiem okazania zaświadczenia o zabiegu.

Zadanie nr 36: Stworzenie schronień dla jeży, wiewiórek itp., kotów wolno bytujących oraz budek lęgowych dla ptaków
Ze względu na coraz większe zasiedlanie miasta przez ludzi, wiele dzikich zwierząt straciło miejsca hibernacji lub lęgu; mają też coraz mniej możliwości ich stworzenia. W związku z tym Stowarzyszenie we współpracy z ornitologami i opiekunami
dzikich ssaków chce stworzyć na wybranych, bezpiecznych i odpowiednich terenach, alternatywne miejsca bytowania w postaci specjalnie przygotowanych dla poszczególnych gatunków budek.
Zwierzęta, którym w pierwszej kolejności chcemy pomóc to:
– koty wolno bytujące, które szukają schronienia zwłaszcza w okresie zimowym. Koty te są naturalnymi czyścicielami miast z gryzoni takich jak myszy i szczury;
– jeże europejskie ze względu na coraz mniejszą ilość terenów zielonych w mieście potrzebują budek hibernacyjnych. Jeże jako owadożercy są naturalnymi czyścicielami miast z owadów i małych gryzoni;
– wiewiórka pospolita, która ze względu na coraz mniejszą ilość drzew nie ma gdzie się schronić i gdzie gniazdować
– jerzyk zwyczajny potrzebuje budek lęgowych – te ptaki to naturalni czyściciele miast z komarów; przez lata dostosowały się do życia w blokowiskach, ale w ostatnim okresie niszczy się ich miejsca bytowania.
– wróble, które są naturalnymi czyścicielami miast. Ze względu na dynamiczny rozwój miasta oraz zmniejszenie ilości miejsc lęgowych jest tych ptaków coraz mniej.
– inne ptaki, takie jak sroki, wrony, gawrony, szpaki itp. – one również mają coraz mniejsze możliwości do lęgu.
– nietoperze – są naturalnymi czyścicielami miast z komarów i innych owadów – potrzebują spokojnych i bezpiecznych schronień.
Należy przypomnieć, że „Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu (…)” (Art. 21. Ustawy o Ochronie Zwierząt.) Pamiętajmy, że to my, ludzie, zawężamy możliwości
bytowe dzikich zwierząt rozszerzając tereny mieszkaniowe, przemysłowe czy rekreacyjne, likwidujemy skwery, parki, ścinamy drzewa; tym bardziej powinniśmy zadbać, żeby w zamian dać im nowe miejsca bytowania, bo przecież wiele zawdzięczamy tym niepozornym, niewielkim pomocnikom.
Zdając sobie sprawę, że konieczna jest edukacja w zakresie odpowiedniej pomocy dzikim zwierzętom, chcemy stworzyć tablice informacyjne dotyczące najczęściej spotykanych ptaków i dzikich, małych ssaków zamieszkujących nasze miasto
opisujące ich życie, zwyczaje i ewentualne sposoby dokarmiania odpowiednie dla danego gatunku. Tablice rozmieszczone na terenie miasta będą przedstawiać także różne formy pomocy, zaczynając od tego, co możemy zrobić
we własnym zakresie, czego robić nie wolno, a także gdzie i kiedy szukać wsparcia.